Skip to content

15 The Crescent C0001Montclair, NJ 07042

Built 1917

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block2206
Lot14
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningOR4
Sq Footage1,026
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
56%
Improvement Value:$113,900
44%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,810-8.2%
2024$9,596-11.1%
2023$10,788+1.6%
2022$10,615+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,026DeedBook 20190, Page 89805

Property Sale

Sale
$361,500

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 20170, Page 53103Recorded6/19/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12034, Page 9052

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6063, Page 517

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5712, Page 538

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5619, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1917