Skip to content

15 The Crescent C0003Montclair, NJ 07042

Built 1917

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 21, 2024

Property Information

Block2206
Lot14
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningOR4
Sq Footage1,119
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
54%
Improvement Value:$122,300
46%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,096-7.9%
2024$9,880-10.7%
2023$11,060+1.6%
2022$10,882+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,119DeedBook 20240, Page 25567

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,119DeedBook 20200, Page 79771Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,119DeedBook 12470, Page 5761Recorded11/27/2013

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 12200, Page 2841

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6068, Page 136

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5734, Page 762

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5098, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1917