Skip to content

51 So.Park Street C0102Montclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block2206
Lot19
QualifierC0102
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningOR4
Sq Footage1,330
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
64%
Improvement Value:$117,200
36%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,135+0.7%
2024$11,059+4.6%
2023$10,572+1.6%
2022$10,402+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 20160, Page 64304

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12133, Page 6399

Property Built

Built

Year Built: 1900