Skip to content

51 So.Park Street C0302Montclair, NJ 07042

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block2206
Lot19
QualifierC0302
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningOR4
Sq Footage1,295
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
65%
Improvement Value:$113,100
35%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+0.7%
2024$10,921+4.6%
2023$10,439+1.6%
2022$10,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,295DeedBook 20221, Page 1192

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,295DeedBook 12446, Page 3827Recorded7/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920