Skip to content

So. Park StreetMontclair, NJ 07042

Vacant Land

Last Sale Price
$2,225,000
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block2206
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage1,295
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$77,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,651-6.1%
2024$2,825+6.2%
2023$2,659+1.1%
2022$2,631+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,225,000

To:

Sq Ft1,295DeedBook 12421, Page 552