Skip to content

475 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$5,050,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block2212
Lot8.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage27,051
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$734,600
19%
Improvement Value:$3,185,800
81%
Total Assessment$3,920,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$133,411-6.2%
2024$142,154-10.3%
2023$158,445
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,050,000

To:

Sq Ft27,051DeedBook 20250, Page 24539

Property Built

Built

Year Built: 1922