Skip to content

64 Montague PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1865

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block2214
Lot5
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description50% CE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,551
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
56%
Improvement Value:$238,800
44%
Total Assessment$548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,261+0.7%
2024$18,137+4.6%
2023$17,338+1.6%
2022$17,059+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,551DeedBook 20180, Page 69621

Property Built

Built

Year Built: 1865