Skip to content

41 Montague Place C0003Montclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block2301
Lot22
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,287
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
85%
Improvement Value:$32,100
15%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,218+0.7%
2024$7,169+4.6%
2023$6,853+1.6%
2022$6,743+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft576DeedBook 20170, Page 429

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 6328, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1897