Skip to content

80 Midland AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block2302
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,900
45%
Improvement Value:$268,800
55%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,630+0.7%
2024$16,518+4.6%
2023$15,790+1.6%
2022$15,536+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12080, Page 4778

Property Built

Built

Year Built: 1902