Skip to content

114-116 Park StreetMontclair, NJ 07042

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 10, 1997

Property Information

Block2305
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage7,175
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$636,600
46%
Improvement Value:$740,300
54%
Total Assessment$1,376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,856-19.3%
2024$58,089+4.6%
2023$55,528+1.6%
2022$54,634+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950