Skip to content

231 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Apartment

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block2307
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings5
ZoningOR3
Sq Footage5,383
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
40%
Improvement Value:$450,000
60%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,523+0.7%
2024$25,350+4.6%
2023$24,233+1.6%
2022$23,843+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

Sq Ft5,383DeedBook 20230, Page 3693

Property Sale

SaleMulti
$780,000

From:

To:

Sq Ft4,563DeedBook 12462, Page 3310Recorded10/10/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel