Skip to content

232 Claremont Ave C3202Montclair, NJ 07042

Built 1986

Last Sale Price
$381,500
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block2308
Lot3
QualifierC3202
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningOR4
Sq Footage971
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
65%
Improvement Value:$100,500
35%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,886+0.7%
2024$9,819+4.6%
2023$9,386+1.6%
2022$9,235+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$381,500

To:

Sq Ft971DeedBook 20250, Page 61392

Property Sale

Sale
$307,000

To:

Sq Ft971DeedBook 20170, Page 27922

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12141, Page 7476

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4912, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1986