Skip to content

15 Montague PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1875

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block2308
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,700
65%
Improvement Value:$119,700
35%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+0.7%
2024$11,404+4.6%
2023$10,901+1.6%
2022$10,726-6.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1875