Skip to content

47 Park StreetMontclair, NJ 07042

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2009

Property Information

Block2309
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage3,571
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,700
53%
Improvement Value:$343,100
47%
Total Assessment$729,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,835+0.7%
2024$24,667+4.6%
2023$23,580+1.6%
2022$23,200+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$572,000
DeedBook 6067, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1925