Skip to content

204 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 14, 2013

Property Information

Block2310
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage3,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,800
39%
Improvement Value:$423,700
61%
Total Assessment$694,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,634+0.7%
2024$23,474+4.6%
2023$22,439+1.6%
2022$22,078+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,240DeedBook 12437, Page 6883

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5304, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4838, Page 94