Skip to content

73 Park Street C000aMontclair, NJ 07042

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block2311
Lot1.01
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,100
40%
Improvement Value:$263,400
60%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,862+0.7%
2024$16,748+4.6%
2023$16,010+1.6%
2022$15,752+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 20240, Page 50974

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12422, Page 5666

Property Sale

SaleMulti
$223,971
DeedBook 12151, Page 3978

Property Sale

SaleMulti
$359,042
DeedBook 4880, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1900