Skip to content

128 No. Fullerton Avenue(Unit C0128)Montclair, NJ 07042

Built 2006

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block2312
Lot5
QualifierC0128
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
59%
Improvement Value:$244,400
41%
Total Assessment$594,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,227+0.7%
2024$20,091+4.6%
2023$19,205+1.6%
2022$18,896+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$631,000

To:

Sq Ft2,033DeedBook 20171, Page 1453

Property Built

Built

Year Built: 2006