Skip to content

352 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1920

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Aug 1, 1998

Property Information

Block2506
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,528
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,200
54%
Improvement Value:$320,300
46%
Total Assessment$702,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,906+0.7%
2024$23,745+4.6%
2023$22,698+1.6%
2022$22,332+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,528DeedBook 5578, Page 421

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5152, Page 474

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 4991, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1920