Skip to content

602-604 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$2,750,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block2601
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage6,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$542,300
30%
Improvement Value:$1,255,200
70%
Total Assessment$1,797,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,169+0.7%
2024$60,756+4.6%
2023$58,077+1.6%
2022$57,143+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,750,000

To:

Sq Ft6,240DeedBook 20240, Page 621

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft6,798DeedBook 20150, Page 66597Recorded9/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1922