Skip to content

207 Cooper AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block2604
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,552
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,000
62%
Improvement Value:$209,800
38%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,546+0.7%
2024$18,421+4.6%
2023$17,609+1.6%
2022$17,326+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897