Skip to content

198 Bellevue AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1,051,000
Last Sale Date
Mar 5, 2017

Property Information

Block2605
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage3,564
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,500
53%
Improvement Value:$421,000
47%
Total Assessment$892,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,372+0.7%
2024$30,167+4.6%
2023$28,837+1.6%
2022$28,373+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,051,000

To:

Sq Ft3,564DeedBook 20170, Page 29003

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 6149, Page 512

Property Sale

SaleMulti
$76,634
DeedBook 4877, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1927