Skip to content

27 Fairview PlaceMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$751,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block2710
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,500
54%
Improvement Value:$313,100
46%
Total Assessment$679,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,127+0.7%
2024$22,970+4.6%
2023$21,958+1.6%
2022$21,604+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$751,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20160, Page 35135

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 6141, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1964