Skip to content

24 Elmwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1921

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block3004
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,832
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
34%
Improvement Value:$264,300
66%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,714+0.7%
2024$13,621+4.6%
2023$13,021+1.6%
2022$12,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 5547, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1921