Skip to content

86 Maple AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1917

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block3004
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
35%
Improvement Value:$188,200
65%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,882+0.7%
2024$9,816+4.6%
2023$9,383+1.6%
2022$9,232+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 20240, Page 23622

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 20150, Page 81015Recorded10/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$143,600
DeedBook 12224, Page 7117

Property Sale

SaleMulti
$520,000
DeedBook 12044, Page 383

Property Sale

SaleMulti
$439,000
DeedBook 6361, Page 665

Property Sale

SaleMulti
$284,900
DeedBook 6122, Page 743

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5911, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5737, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5642, Page 678

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 4900, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1917