Skip to content

38 Lexington AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1928

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 6, 2000

Property Information

Block3004
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,200
35%
Improvement Value:$241,800
65%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,659+0.7%
2024$12,574+4.6%
2023$12,019+1.6%
2022$11,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,452DeedBook 5687, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1928