Skip to content

36 Lexington AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1883

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block3004
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,327
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,300
42%
Improvement Value:$238,200
58%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,071+0.7%
2024$13,976+4.6%
2023$13,360+1.6%
2022$13,145+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

To:

Sq Ft2,047DeedBook 12448, Page 1682

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12364, Page 9172

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 5731, Page 945

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 5254, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1883