Skip to content

10 Lexington Avenue(Block 3004 Lot 43)Montclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block3004
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,207
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
38%
Improvement Value:$147,900
62%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+0.7%
2024$8,095+4.6%
2023$7,738+1.6%
2022$7,614-48.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897