Skip to content

New StreetMontclair, NJ 07042

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block3101
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,470
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
91%
Improvement Value:$4,400
9%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,742+0.7%
2024$1,731+4.6%
2023$1,654+1.6%
2022$1,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

DeedBook 20180, Page 43778

Property Built

Built

Year Built: 2000