Skip to content

170 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 17, 2000

Property Information

Block3102
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,000
82%
Improvement Value:$63,800
18%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,312-6.2%
2024$13,119+6.2%
2023$12,348+1.1%
2022$12,218+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5745, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5066, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1957