Skip to content

22 Gates AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1912

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 7, 1998

Property Information

Block3103
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,488
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,700
29%
Improvement Value:$283,800
71%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+0.7%
2024$13,436+4.6%
2023$12,843+1.6%
2022$12,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

To:

Sq Ft2,488DeedBook 5581, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1912