Skip to content

9 Union StreetMontclair, NJ 07042

Built 1885

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block3103
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,626
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
19%
Improvement Value:$510,400
81%
Total Assessment$633,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,572+0.7%
2024$21,426+4.6%
2023$20,481+1.6%
2022$20,152+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,626DeedBook 20180, Page 71502

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft2,693DeedBook 20180, Page 17406Recorded2/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 6249, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5616, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1885