Skip to content

460 Bloomfield Ave C001dMontclair, NJ 07042

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block3106
Lot1
QualifierC01.4
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,900
34%
Improvement Value:$437,100
66%
Total Assessment$664,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,596-6.1%
2024$24,077+6.2%
2023$22,662+1.1%
2022$22,423+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

DeedBook 20150, Page 96754

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6041, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1880