Skip to content

460 Bloomfield Ave C002fMontclair, NJ 07042

Built 1880

Last Sale Date
Oct 9, 1992

Property Information

Block3106
Lot1
QualifierC02.6
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
52%
Improvement Value:$28,000
48%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,967-6.1%
2024$2,096-17.9%
2023$2,553+1.1%
2022$2,526+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880