Skip to content

460 Bloomfield Ave C003hMontclair, NJ 07042

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block3106
Lot1
QualifierC03.8
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,200
40%
Improvement Value:$25,800
60%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,463-6.2%
2024$1,559+6.2%
2023$1,468+1.1%
2022$1,452+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500

To:

DeedBook 5602, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1880