Skip to content

26 Washington StreetMontclair, NJ 07042

Built 1860

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block3110
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage2,910
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
31%
Improvement Value:$289,000
69%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,259+0.7%
2024$14,162+4.6%
2023$13,538+1.6%
2022$13,320+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000

To:

DeedBook 20250, Page 72172

Property Sale

Sale
$998,000

To:

Sq Ft2,910DeedBook 20240, Page 45543

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,048DeedBook 20240, Page 30020Recorded5/24/2024

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5757, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1860