Skip to content

32 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block3201
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,726
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,200
49%
Improvement Value:$192,700
51%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,758+0.7%
2024$12,672+4.6%
2023$12,113+1.6%
2022$11,918+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900