Skip to content

16 Forest Street C6101Montclair, NJ 07042

Built 1924

Last Sale Price
$269,500
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block3201
Lot32
QualifierC6101
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage898
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
56%
Improvement Value:$88,100
44%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+0.7%
2024$6,696+4.6%
2023$6,401+1.6%
2022$6,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,500

To:

Sq Ft898DeedBook 12552, Page 3774

Property Sale

SaleMulti
$91,500
DeedBook 5156, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1924