Skip to content

16 Forest Street C6407Montclair, NJ 07042

Built 1924

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block3201
Lot32
QualifierC6407
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
60%
Improvement Value:$72,300
40%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+0.7%
2024$6,162+4.6%
2023$5,890+1.6%
2022$5,795+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft696DeedBook 20170, Page 89658

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 6275, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5826, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 5180, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1924