Skip to content

14 Forest Street C4303Montclair, NJ 07042

Built 1924

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block3201
Lot33
QualifierC4303
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage445
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
53%
Improvement Value:$62,100
47%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,495+0.7%
2024$4,465+4.6%
2023$4,268+1.6%
2022$4,199+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$218,500

To:

Sq Ft445DeedBook 20210, Page 65107

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 20200, Page 64798Recorded7/14/2020

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 20161, Page 7167Recorded12/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$155,500
DeedBook 6290, Page 327

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5746, Page 797

Property Sale

SaleMulti
$29,500
DeedBook 5479, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1924