Skip to content

25 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1892
Commercial

Last Sale Price
$724,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block3201
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningOR3
Sq Footage2,770
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,500
73%
Improvement Value:$173,700
27%
Total Assessment$646,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,990-6.2%
2024$23,431+6.2%
2023$22,055+1.1%
2022$21,822+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$724,000

To:

Sq Ft2,770DeedBook 20180, Page 63588

Property Built

Built

Year Built: 1892