Skip to content

57 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1892
Other Exempt

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block3203
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,259
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
46%
Improvement Value:$222,500
54%
Total Assessment$411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$13,308+1.6%
2022$13,094+1.0%
2021$12,958+1.7%
2020$12,744+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft3,259DeedBook 20200, Page 65159

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5548, Page 497

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1892