Skip to content

12 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 28, 2001

Property Information

Block3205
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage4,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,700
47%
Improvement Value:$316,400
53%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,353-6.2%
2024$21,687+6.2%
2023$20,413+1.1%
2022$20,198+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft4,680DeedBook 5832, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4948, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1923