Skip to content

160 Glenridge AvenueMontclair, NJ 07042

Vacant Land

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 29, 1996

Property Information

Block3206
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734-6.2%
2024$6,110+6.2%
2023$5,751+1.1%
2022$5,690+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5415, Page 251