Skip to content

59 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Sep 19, 1997

Property Information

Block3212
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,700
45%
Improvement Value:$248,800
55%
Total Assessment$449,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,296+0.7%
2024$15,193+4.6%
2023$14,523+1.6%
2022$14,290+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5508, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1890