Skip to content

61 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1892

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block3212
Lot12.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
47%
Improvement Value:$194,700
53%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,550+0.7%
2024$12,465+4.6%
2023$11,916+1.6%
2022$11,724+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 20150, Page 74552

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 6180, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1892