Skip to content

67 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 31, 1986

Property Information

Block3212
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,206
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
49%
Improvement Value:$179,100
51%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948+0.7%
2024$11,867+4.6%
2023$11,344+1.6%
2022$11,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,206DeedBook 4914, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1890