Skip to content

110 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block3212
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,460
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,400
51%
Improvement Value:$178,800
49%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+0.7%
2024$12,344+4.6%
2023$11,800+1.6%
2022$11,610+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$164,500
DeedBook 5845, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1892