Skip to content

84 Grove StreetMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block3212
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
42%
Improvement Value:$222,700
58%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,081+0.7%
2024$12,993+8.1%
2023$12,019+1.6%
2022$11,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 20211, Page 21740

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,772DeedBook 20200, Page 41727Recorded4/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5812, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1887