Skip to content

82 Grove StreetMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block3212
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,255
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,900
37%
Improvement Value:$275,800
63%
Total Assessment$437,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,895+0.7%
2024$14,794+4.6%
2023$14,142+1.6%
2022$13,914+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

To:

Sq Ft3,255DeedBook 20250, Page 21124

Property Sale

SaleMulti
$43,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1887