Skip to content

51-01 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2006

Property Information

Block3212
Lot7
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,938
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$273,200
58%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,103+0.7%
2024$15,994+4.6%
2023$15,289+1.6%
2022$15,043+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6333, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 2005